İptaller ve Değişiklikler

Güncelleme: Haziran 2024

İptaller

Kullanım Koşullarımızda ve Cayma Hakkı Politikamızda belirtildiği gibi, yürürlükteki yasalar uyarınca, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık'ta bulunan tüketiciler, para iadesi karşılığında belirli çevrim içi satın alımlardan cayma ya da satın alımları iptal etme hakkına sahiptir. Cayma ya da iptal hakkı (bundan böyle müştereken "cayma hakkı" olarak anılacaktır) Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık tüketicilerinin, teslimatın alınmasından itibaren 14 gün içinde fiziksel ürünleri satın almaktan caymalarına ve satın aldıkları ürünü para iadesi karşılığında iade etmelerine olanak tanır.

Ayrı olarak ve Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı ve Birleşik Krallık cayma hakkını kısıtlamadan, Fruugo gönüllü olarak dünya genelindeki tüm müşterilere bir iade dönemi sunmaktadır (İadeler sayfamıza bakın).

Siparişlerin çoğu için ikmal süreci hemen başladığından çoğu durumda bir siparişi sevkiyattan önce iptal etmenin mümkün olmadığını lütfen unutmayın (tedarik süresi olan ürünler gibi istisnalar geçerlidir).

Eğer satın alma işleminizden caymak istiyorsanız lütfen Cayma Hakkı Politikasını inceleyin ve İnteraktif Yardım Merkezimizi ziyaret edin.

Bir siparişin teslimini reddetmenin geçerli bir cayma yöntemi olmadığını lütfen unutmayın. Bir siparişi teslim almayı reddetmeniz durumunda, kargo hizmeti iade gideri geri ödemenizden düşülecektir.

Değişiklikler

Bazı durumlarda, yalnızca bir perakendeci tarafından henüz onaylanmadıysa veya gönderilmediyse, siparişinizde temel değişiklikler yapmak mümkün olabilir. Temel değişiklikler, bir öğenin boyutunu veya rengini değiştirmeyi veya bir teslimat adresinde küçük bir güncelleme yapmayı içerir. Değerin farklı olduğu bir ürünü diğerine değiştirmek veya teslimat adresini tamamen bir adresten diğerine değiştirmek mümkün değildir.

Siparişinizi değiştirmeyi denemek isterseniz

  1. Yardım Merkezimizi ziyaret edin (bir sayfayı geri tıklayarak) ve bazı hızlı etkileşimli soruları yanıtlayın.

Siparişinizi değiştiremiyorlarsa, örneğin siparişiniz zaten gönderilmişse, teslimatı beklemeniz ve İadeler, Geri Ödemeler ve Değişimler SSS bölümündeki bilgileri kullanarak malları iade etmeniz gerekir.

Girdiğiniz teslimat adresi yanlışsa ve güncelleyemediyseniz, lütfen daha fazla bilgi için burayı tıklayın.